2021’DEKİ AB MEVZUAT DEĞİŞİKLİKLERİNE HAZIR MISINIZ?

Yaklaşan 2021 Avrupa Mevzuat Değişiklikleriyle (yani BREXIT, ICS2 ve KDV Azaltımının Kaldırılması), Avrupa Gümrük yetkilileri, eksiksiz ve doğru Gümrük verilerinin sağlanmasıyla ilgili düzenleyici gereklilikleri daha da uyguluyor.

Gümrük yetkilileri tarafından olası gümrük gecikmelerinden, cezalardan ve hatta cezalardan kaçınmak için, yaklaşan yasal değişiklikleri tam olarak anlamanız ve en önemlisi, işletmenizin Avrupa Kargo ile gönderi yaparken eksiksiz ve doğru elektronik Gümrük verileri sağlaması önemlidir.

Uluslararası Uzmanlarınız olarak, işinize hazırlığınızı desteklemek ve 2021 AB Mevzuat Değişiklikleri ile sorunsuz bir geçiş sağlamak için sizinle yakın çalışmaya devam edeceğimize güvenebilirsiniz.

 

Yeni yılda, hızlı bir şekilde birçok önemli Gümrük düzenlemesinde kayda değer değişiklikler meydana gelecektir. Uluslararası Uzmanlarınız olarak, bu değişikliklerin işletmeniz ve müşterileriniz üzerindeki potansiyel etkilerine tam olarak hazırlanmanıza yardımcı olmak istiyoruz.

2021 yılından itibaren geçerli olmak üzere, bilmeniz gereken üç kritik değişiklik olacak:

 

  • BREXIT (Ocak 2021): AB-BB-AB gönderileri için Gümrük Beyannamesi hazırlanması gerekecektir. Bu değişiklik, Avrupa Birliği’nden Büyük Britanya’ya ve Büyük Britanya’dan Avrupa Birliği’ne yapılan gönderileri etkileyecektir.

 

Ayrıca, 1 Ocak 2021’den itibaren, Birleşik Krallık destinasyonlu gönderiler için Düşük Değerli Konsinye Muafiyeti (LVCR)/Deminimis uygulaması kaldırılacak ve değeri 135 £ tutarına kadar olan mallar için ithalat KDV ödemesi doğacaktır. Yine bu tarih itibariyle, 0-135 £ arası malların ticaretinde, Birleşik Krallık ithalat KDV’si alıcı ülke ithalat noktasında değil satış noktasında tahsil edilecektir. Bu tip gönderiler için göndericinin önceden UK Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC) nezdinde kayıt olarak KDV kayıt numarası alması ve gönderi evraklarında bu numarayı belirtmeleri gerekmektedir. Bu değer sınırları arasındaki malların ticaretinde, eğer alıcının UK Gelir ve Gümrük İdaresi (HMRC) nezdinde bir KDV numarası varsa, bu numara isteğe bağlı olarak kullanılabilir. Bu işlemler neticesinde alıcılardan tahsil edilen ithalat KDV tutarı, UK Gelir ve Gümrük İdaresi’ne (HMRC) ödenmelidir.

 

Buna ek olarak, Ticaret Bakanlığı’nın 12 Kasım 2020 tarihinde web sitesi üzerinden yayınladığı;

Brexit senaryoları kapsamında ticarette tabi olunacak gümrük vergisi ve gümrük düzenlemelerine ilişkin bilgiye ulaşmak için tıklayınız.

 

  • ICS2 İthalat Kontrol Sistemi (Mart 2021): Güvenlik tarama programının iyileştirilmesi, gönderilerin ihracat ülkesinde yüklenmeden önce bazı veri unsurlarının gözden geçirilmesi ve onaylanması için AB gümrük makamlarına gönderilmesini gerektirecektir. Bu değişiklik, Norveç ve İsviçre’ye yapılan gönderiler dahil dünyanın her yerinden Avrupa Birliği’ne (veya geçiş yapan) gönderileri etkiler.

 

  • De Minimis KDV’nin Kaldırılması (Temmuz 2021): AB’ye ithalat için 22 Euro De Minimis KDV uygulamasının kaldırılması, AB’ye gelen tüm gönderiler için resmi gümrük işlemleri yapılmasına ve ithalat KDV’si oluşmasına neden olacaktır. Bu değişiklik, dünyanın her yerinden Avrupa Birliği’ne yapılan gönderileri etkiler.

 

Bu değişikliklerle, Gümrük yetkilileri, güvenlik ve emniyet taramasını optimize etmek, sahtekarlık ve korsanlıkla mücadele etmek, haksız rekabeti önlemek ve harç ve vergilerin tam olarak tahsil edilmesini sağlamak için eksiksiz ve doğru gümrük verilerinin sağlanmasıyla ilgili yasal gereklilikleri daha etkin bir şekilde uygulamaya koymaktadır.

 

Bu sizin için ne anlama geliyor?

 

Gönderi sevkiyatlarınızda oluşabilecek gecikmeleri önlemek için, 2020 bitmeden önce işbirliği yapmamız gereken iki ana alan bulunuyor:

 

  • Avrupa Kargo’ya konşimento üzerinde doğru bir Mal Tanımı sağlamak. Bu, gümrüklere sunulan verilere göre malların tanımlamasına ve gönderinizi durdurmadan güvenlik ve emniyet taraması yapmasına olanak sağlayacaktır.

 

  • Avrupa Kargo’ya Ticari Fatura verilerinizi elektronik olarak sağlamak. Bu, gönderilerinizi gecikmeden Gümrükten geçirmemize yardımcı olacaktır.

 

Uluslararası Uzmanlara güvendiğiniz için teşekkür ederiz.

Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen satış temsilcinizle iletişime geçin.

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müşteri Hizmetleri