İçindekiler

Gümrük işlemlerini anlama

Gümrük, bir ülkeden diğerine taşınan ürünlerden alınan harçlar, ücretler veya vergiler anlamına gelen ve uluslararası gönderi alanında sık karşılaşılan bir terimdir. Bu maliyetler, ürün ve ülkeye göre değişir ve taşıyıcının ürün gönderme maliyetine dahil değildir. Her ülkenin bunun için kendi kuralları ve yönergeleri vardır ancak ne gönderirseniz gönderin, çevrimiçi gönderi araçlarımız beklentilerinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

 

Gümrük harçlarını, ücretlerini veya vergilerini kim öder?

Ürünleriniz sınıra geldiğinde geçerli gümrük harçları, ücretleri veya vergileri belirlenir ve ürünlerin teslim edilebilmesi için bunların ödenmesi gerekir. Gönderdiğiniz ürünün miktarına veya değerine ve gönderi hedefinize bağlı olarak, hiçbir maliyet de çıkmayabilir. Teslim alma maliyetleri tahmin aracımız, olası maliyetlerinizin ne kadar olacağını veya gümrük masraflarınızı azaltmanızı sağlayacak ürün miktarlarını öğrenmenizi sağlar.

Gümrük maliyetlerini ödeme sorumluluğu, göndericinin ve alıcının satış şartları kapsamında çoğu zaman önceden belirlenir. Avrupa Kargo ile gönderi yaparken kendi ayarlamalarınıza uygun olan çok sayıda seçenek bulacaksınız. Dünyanın en büyük gümrük müşavirliği sağlayıcısı ile çalışan Avrupa Kargo , hem geçerli ücretlerin ödenmesini hem de gümrükleme işlemlerinin tamamlanmasını hızlandırabiliriz.

Gönderi aracımız, gerekli formları doldurmanıza yardımcı olacaktır

Avrupa Kargo gönderisi, siz gönderi sürecinde ilerlerken gönderi verilerini göndermek için önemli bilgiler toplar. Ancak isterseniz formları fiziksel olarak doldurmayı ve gönderiye dahil etmeyi de tercih edebilirsiniz. İhracat sırasında ihtiyacınız olabilecek en sık kullanılan uluslararası formlar listelenmiştir.

En sık kullanılan uluslararası formlar

Ticari Fatura – Tüm belge harici gönderiler için gerekli olan bu fatura; ihracat kontrolü, değerlendirme ve gümrük belirleme için kullanılan temel formdur. Bu belgede, ürünlerin açıklaması ve değeri ile gönderici bilgileri dahil olmak üzere gönderilen ürünleri tanımlarsınız. Geçerli harç ve vergileri belirlemek için gümrükçüler tarafından kullanılabilir.

Uyumlulaştırılmış tarife kodunuzu öğrenmeniz sıkıntılarla karşılaşmanızı önleyebilir

Gönderilen ürünlerin hatalı açıklamaları, gümrükte gecikmelere veya beklenmedik masraflara yol açabilir. Açıklamanızın eksiksiz ve doğru olduğundan emin olun ve doğru uyumlulaştırılmış tarife kodlarını kullanın.

Gümrük Tarife Kodlarına ulaşmak için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

https://www.gumruk.com.tr/gtip/

Gümrük Tarife Kodu

Türk Gümrük Tarife Cetveli, Gümrük Yönetmeliğinin 32. nci maddesinde; “Eşyanın cins ve niteliklerine göre sistematik bir şekilde numaralandırılarak sınıflandırıldığı ve 474 sayılı Gümrük Giriş Tarife Cetveli Hakkında Kanunda yer alan gümrük vergisi oranlarının gösterildiği Bakanlar Kurulunca kabul edilen cetveli, ifade eder.” şeklinde tanımlanmıştır.

 

 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müşteri Hizmetleri