İçindekiler

VAT Numarası Nedir ?

Vat numarası ya da diğer adıyla vat number nedir, ne demektir? Vat number vergi numarası nasıl geri alınır? Vat numarası hakkında detaylı bilgiler yazımız devamında yer almaktadır.

 

Vat Numarası Nedir, Ne Demektir?

Vat numarası, “Value Added Tax” kelimelerinin kısaltılmasından oluşmaktadır. Bu kelimelerin ve VAT numarasının Türkçe karşılığı ise Türk vergi sisteminde bulunan Katma Değer Vergisi ile aynı olduğundan dolayı yabancı bir kelime de olsa vergi dünyasında bilinen bir şeydir. Avrupa birliği tarafınca vergi konusunda yasalara uygun bütün devletin bir Katma Değer Vergisi ve bu verginin kimlik numarası yer almaktadır. Avrupa birliğinde henüz üye olamayan Türkiye’nin vat numarası yani Katma Değer Vergi kimlik numarası TR şeklindedir.

Vat yani Katma Değer Vergi işlemleri 1954 tarihinde Fransa ülkesinde uygulanmıştır. Burada başlayan vergi, büyük oranda kazanç ve ek gelir olduğunu anlayan diğer devletlerde aynı şekilde hızlı bir şekilde kendi milletlerinde de uygulamaya başlamıştır. Vat numarasını tüketim vergisi şeklinde de nitelendirilebilir. Vergi ödeyen kişiler ise o malı üreten ya da değer veren değil sadece tüketen kişilerdir. Türkiye’de özellikle vergilerin yüksek olmasına alışmış ve hemen hemen her yerde Katma Değer Vergisi’nin kısaltımı olan KDV ibaresini görmekteyiz. Bu da demek oluyor ki alınan ve tüketilen her şey %18 KDV ile devletin kasasına gitmektedir. Şayet fiş ya da makbuz alınmaz ise KDV devletin kasasına değil satın aldığınız kişinin cebine gittiğinden dolayı mutlaka KDV fiyat verenlerden fiş, makbuz ya da dekont almayı ihmal etmeyiniz.

 

Vat Numarası Nasıl Geri Alınır?

Devletlerin kazançlarını ve ekonomiyi arttırmak için kullandığı vergi türüne Value Added Tax denmektedir. Türkçe adı ile Vat numarası Katma Değer Vergisi anlamına gelmektedir. İlk olarak bu konuyla alakalı bilginiz yok ise ve şirket ya da kurum sahibi iseniz mutlaka vat numarasını geri almak için muhasebe uzmanlarına ya da profesyonel aracı kurumlardan yardım almanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Vat numarası, Avrupa merkezli olan iş ortakları aracılığı ile gönderilen dokümanların gerekli alanları doldurulduktan sonra kayıt işlemleri yapılmaktadır. Bu dokümanlar gönderilmenin ardından şirkete Katma Değer Vergisi hakkında aracı bir şirket, diğer şirket adına bütün prosedürleri izleyebilmektedir. Gerçek olan orijinal makbuzlar ya da faturalar Katma Değer Vergisinin geri iadesini izleyecek olan şirkete gönderir.

Faturalarda bulunan Vat numarası yani Katma Değer Vergisinin mukabili için çeşitli ön kontroller yapılır. Bu kontrollerin bitmesinin ardından devlet için şart olan dokümanlar ayıklanır. Daha sonra bütün bu dokümanlarla alakalı devletlerin, görevli vergi kurumlarına iletilir. Görevli olan vergi kurumları prosedürleri yapmanın ardından faturaları ve vat numarasını geri iade etmektedir. Geri iade ücretini dilekçede yer alan şirket geri ödemektedir. Alınan geri iade tutarı ise havale ya da farklı ödeme seçenekleri ile şirkete gönderilir ve vat numarası geri iadesi başarılı bir şekilde yapılmış olur.

 

VAT numarasını kontrol etmek için avrupada bir çok site bulunmaktadır örnek olarak http://www.vatcheck.eu/ adresinden kayıtlı olan VAT numarasının doğruluğuna ulaşabilirsiniz.

Avrupa Kargo olarak tüm kurumsal gönderilerin karşılığında VAT numarasına ihtiyaç duymaktayız, VAT numarası olmayan gönderilerden ürün bedelinin  %30 ‘ kadar peşin vergi tahsil edilmektedir.

Yine bireyse kargo teslimlerinde ürün bedelinin %30 ‘ kadar peşin veri tahsil edilmektedir.

 

Örnek verirsek ; 60x40x40 boyutlarında (32 Desi) 20 kg ağırlığında bir gönderinin size kargola maliyeti 42 € dur, Bu gönderinde 1.000 TL lik bir ürün bedeli olduğunu varsayıyoruz VAT numarası olmayan bireysel ve kurumsal müşteriler için bu gönderide 42 € + 300 TL Avrupa vergisi peşin tahsilatını yapıyoruz.

Gönderinizin karşılığında alıcınızın geçerli bir VAT  numarası var ise yalnızca 42 € bir kargolama ücretinin tahsilatını yapıyoruz,  Avrupa’da ödenecek vergiyi alıcı firma kendi bağlı olduğu vergi dairesinden ödeme işlemeni yapıyor.


[top]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Müşteri Hizmetleri